Çalışma Saatleri
 • clockPzt. – Cum 08:00 – 19:00
  Cumartesi 09:00 – 14:00
  Pazar 10:00 – 16:00
Contact Info
Bize Ulaşın
[]
1 Step 1
Previous
Next

Tam Seramik Kaplamalar

Ankara Tam Seramik Kaplama

Tam seramik kaplamalar; hastalarımızın dişlerinin madde kaybına uğraması, desteksiz kalması, ağız içlerinde boşlukların oluşması, çürük ve kırılma gibi durumlar ile karşılaşmaları halinde yapılan uygulamalardır. Tam seramik kaplamaların altyapılarında güçlendirilmiş porselen veya blok olarak güçlendirilmiş porselen kullanılmaktadır. Estetik diş hekimliği alanında kullanılan bir tedavidir ve hastalarımızın çiğneme fonksiyonlarının, diş yapısındaki bozuklukların düzeltilmesi için kullanılmaktadır. Tam seramik kaplama tedavisi gören hastalarımız, diş etleri çekilse dahi estetik görünümlerini koruyabilmektedirler. Özel bir yapıştırıcı ile dişlere sabitlendiği için yerinden oynaması gibi bir durum söz konusu değildir.

Tam Seramik Kaplamalar Hangi Nedenler İle Yapılmaktadır?

Tam seramik kaplamaların uygulama sebepleri aşağıda verilmiştir:

 • Hastalarımızın ön dişlerindeki kompozit dolgunun sık sık düşmesi veya kırık oluşması durumunda, tam seramik kaplama yapılması gerekmektedir.
 • Metal destekli porselen kronların diş eti ile uyumsuz olması durumunda, tam seramik kaplamanın uygulanması gerekmektedir.
 • Hastalarımızın diş formları ve diş eti seviyeleri estetik değil ise; tam seramik kaplama yöntemine başvurulmaktadır.
 • Daha önce kanal tedavisi uygulanmış olan ön dişte kırık oluşması durumunda; tam seramik kaplama ile probleme çözüm üretilebilmektedir.
 • Hastalarımızın yaşadıkları bir kaza sonrasında ön diş kayıpları olmuş ise; ortodontik tedavi ile beraber tam seramik kaplama uygulanarak restorasyon çalışması yapılabilmektedir.
 • Dişleri aşınmış ve renk değiştirmiş olan hastalarımızın yanı sıra, azalmış kapanış yüksekliği bulunan hastalarımız için de uygun bir tedavidir.

Tam seramik kaplama tedavisinin esas amacı, estetik kaygıları yok etmektir. Hastalarımızın kanal tedavisi sonrasında diş dokularının kuvvetlenmesi, daha estetik bir gülüşe sahip olmaları, diş sıkma ve yetersiz beslenme gibi sebepler ile dişlerinde oluşan aşınmanın tedavi edilmesi hedeflenmektedir. Dişlerinde çürük ve kırık olan, dişleri aralıklı olan hastalarımızın tam seramik kaplama ile daha estetik bir görünüme sahip olmaları sağlanmaktadır.

Tam Seramik Kaplama Tedavisinin Uygulanabileceği Kişiler Kimlerdir?

Tam seramik kaplama tedavisi görebilecek olan hastalarımızın diş yapılarının ve sağlıklarının bu tedavi için uygun olması gerekmektedir. Hastalarımızın tedaviye uygunluğu, ilk muayene ile beraber belirlenmektedir. Hastalarımızın beklentilerine ve taleplerine göre materyal tercihi yapılmaktadır.

Tam Seramik Kaplama Tedavisi Nasıl Uygulanmaktadır?

Tam seramik kaplama uygulamasına başlamadan önce hastalarımızın dişlerinin röntgeni çekilmektedir. Ardından hastalarımızın çürükleri temizlenmektedir ve temizlenen bölge dolgu malzemesi ile doldurulmaktadır. Sonrasında tam seramik kuronların hazırlanabilmesi için ölçü alınması gerekmektedir. Bir sonraki seansa kadar kuronlar hazırlanmaktadır ve ikinci seansta da hazırlanan kuronlar dişlere yapıştırılmaktadır.

Kuronlar dişlere yapıştırıldıktan sonra hastalarımızın adaptasyon süreçleri başlamaktadır. Bu süreç içerisinde uyum problemlerinin tespiti ve gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. Renk, şekil ve uzunluk olarak diğer dişlerden ayırt edilmeyecek şekilde değişiklikler yapılmaktadır. Ayrıca kuronu destekleyecek kadar diş olmaması halinde; post yardımı ile temel kurularak işleme devam edilebilmektedir. İkinci seans ile beraber kuron kaplama işlemi tamamlanmaktadır ve sonrasında hastalarımız günlük rutin hayatlarına geri dönüş yapabilmektedirler.

Tam Seramik Kaplama Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Tam seramik kaplamanın süresine bakıldığında; hastalarımıza uygulanacak olan tedavinin planına bağlı olarak bu süre değişmektedir. Tedavinin ne kadar süreceği ancak hazırlık aşamasında bir yol haritası çıkartılırken belli olmaktadır. Tam seramik kaplamanın uygulanacağı diş sayısı bu süreyi etkilemektedir. Ortalama 1 veya 2 hafta içerisinde tedavi tamamlanmaktadır.

Tam Seramik Kaplamada Başarı Faktörleri Nelerdir?

Tam seramik kaplamanın başarıyı destekleyen unsurlarına bakıldığında; öncelikle hastalarımız ile iletişim içerisinde olarak başarıyı yakalamaktayız. Tedaviden önce hastalarımızı dinleyerek beklentilerini öğrenmekte ve beklentilerine göre bir yol izlemekteyiz. Ayrıca ölçü alma aşamasının da hassas ve özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Hassas bir teknisyen çalışmasının gerçekleştirilmesi, tedavinin başarı oranını arttırmaktadır. Hastalarımızın tedavinin etkilerini uzun süre gözleyebilmeleri için ağız ve diş bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca yıl içerisinde en az bir kere diş hekimlerimize kontrole gelmeleri istenmektedir. Olumsuz bir durum oluşması halinde; erken teşhis ile önlem alınabilmektedir.

Tam Seramik Kaplama Tedavisinden Sonra Bakım Nasıl Olmalıdır?

Tam seramik kaplamaların bakımı için diş fırçalamanın aksatılmaması gerekmektedir. Gün içerisinde 3 kere hastalarımızın dişlerini fırçalaması ve diş bakımlarına özen göstermeleri gerekmektedir. Doğru diş fırçalama teknikleri, hekimlerimiz tarafından hastalarımıza anlatılmaktadır. Diş ipi ve ağız gargarası gibi bakım ürünleri ile ek diş bakımları yapılmalıdır. Ayrıca tam seramik kaplamada bir problem yaşandığında, diş hekimlerimizin ziyaret edilmeleri gerekmektedir.

Tam Seramik Kaplama Tedavisinin Etkisi Kalıcı Mıdır?

Tam seramik kaplamanın kalıcılığına bakıldığında; hastadan hastaya değişen bir durumdur. Hastalarımızın bu süreç içerisinde ağız ve diş sağlıklarına dikkat etmeleri, dişlerini darbelerden ve sert yiyeceklerden korumaları halinde; dişlerini uzun süre kullanabilmeleri mümkün olmaktadır. Ancak hastalarımız eğer sert yiyecekleri ağırlıklı olarak tüketir iseler ve dişlerine şiddetli darbeler alır iseler; tam seramik kaplama dişleri zarar görebilmektedirler.

Tam Seramik Kaplama Kırılır Mı?

Tam seramik kaplamanın kırılması, ancak dişin şiddetli bir darbe alması ile mümkün olabilmektedir. Düşüp dişi bir yere çarpma, çekirdekli besinleri çekirdeği ile beraber ısırma gibi durumlar; tam seramik kaplama için tehlike oluşturmaktadır. Kırılan parçaların ise söküldükten sonra yenisinin yapılması gerekmektedir. Restorasyon çalışmaları tek tek yapıldığı için kırılan dişin telafi edilebilmesi mümkündür.

Tam Seramik Kaplamanın Altındaki Diş Çürür Mü?

Tam seramik kaplamanın yapıştırıldığı dişin çürümesi gibi bir durum söz konusu değildir. Seramik kaplamalar dişe yapıştırılmaktadır ve diş ile tam bir bütünlük içerisinde olmaktadır. Dolayısı ile eğer ideal şartlar altında, doğru bir teknik ile seramik kaplama yapılmış ise; bu durumda kaplamanın altındaki dişte çürüme görülmemektedir. Ancak ağız bakımı ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile restorasyonların desteklenmesi önemli olmaktadır.

Tam Seramik Kaplama Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Tam seramik kaplamanın yararları aşağıda belirtilmiştir:

 • Tam seramik kaplama uygulamaları ile beraber hastalarımızın doğal dişlere en yakın görünümü elde etmelerini sağlamaktayız. Dolayısı ile estetik açıdan memnun kalacakları bir tedavi olmaktadır.
 • Metal altyapılı kaplamalar ile kıyaslandığında; dişlerde çok daha az aşındırmanın olduğu ile karşılaşılmaktadır.
 • Tam seramik kaplama tedavisinde sonra hastalarımızda sıcak veya soğul hassasiyeti görülmemektedir.
 • Tutuculuk oranı yüksek olmaktadır. Metal destekli kuronlar ile kıyaslandığında, daha tutucudur.
 • Alt yapısında metal bulunmamaktadır ve dolayısı ile hastalarımızın diş eti hizalarında koyu renk bir çizgi görülmemektedir.
 • Tam seramik kaplama tedavisi gören hastalarımızın herhangi bir alerji riski bulunmamaktadır.
 • Oldukça uzun süre kullanılabilmektedir.
 • Diş kırıklarının giderilmesini ve dişin tekrar kazanılmasını sağladığı için hastalarımızın yaşam kalitesini arttıran bir uygulamadır.

Tam Seramik Kaplama Tedavisinin Dezavantajları Nelerdir?

Tam seramik kaplamanın olumsuzlukları aşağıdaki gibidir:

 • Materyal olarak değerlendirildiğinde çok fazla dirençli değildir ve dolayısı ile fazla miktarda basınca dayanıklı olmadığı için uzun köprülerde kullanılmamaktadır.
 • Metal altyapılı kaplamalar ile kıyaslandığında, daha maliyetli bir tedavi olmaktadır.

Tam Seramik Kaplama Mı Metal Porselen Kaplama Mı Tercih Edilmelidir?

Tam seramik ve metal porselen kaplama karşılaştırması yapıldığında; tam seramik kaplamalar daha avantajlı olmaktadır. Tutuculuk bakımından kıyaslandığında; tam seramik kaplamalar, metal porselen kaplamalara göre daha yüksek tutuculuk oranına sahiptirler.  Ayrıca metal porselen dişlerin diş eti ile birleştiği noktada siyah bir çizgi oluştuğu için kötü bir görüntü elde edilmektedir. Dolayısı ile estetik açıdan daha iyi bir sonuç alabilmek için tam seramik kaplamanın uygulanması gerekmektedir. Tam seramik kaplamalar, metal porselen kaplamalara göre daha fonksiyonellerdir. Ayrıca daha dayanıklıdırlar.

Tam Seramik Kaplama Tedavisinin Fiyatları Nasıldır?

Tam seramik kaplamanın ücretlerine bakıldığında; hastalarımızın tedavi edilecek olan dişlerinin sayısına, kullanılacak kaplama malzemesine, malzemenin kalitesine, diş taşı temizliği veya dolgu işlemi gibi ek uygulamaların gerekli olup olmadığına bağlı olarak fiyat belirlenmektedir. Tam seramik kaplama için diş hekimlerimizin bir fiyat verebilmesi, ilk muayeneden sonra mümkündür. Kişiselleştirilmiş bir fiyatlandırma uygulanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *